Premena drevených paliet

Categories :Nezařazené

Drevené palety stále fungujú, v prostredí logistiky ich už ale vídame oveľa menej ako predtým. Dnes si našli svoje uplatnenie v úplne inom obore

Drevené palety a preprava tovarov

Pred niekoľkými rokmi boli drevené ? palety v kurze. Využívali ich prepravcovia všetkých druhov tovaru. Bežný človek sa s nimi stretol najčastejšie pri dopĺňaní tovaru do regálov v obchodoch a supermarketoch. Predstavovali hlavný podporný materiál na premiestňovanie tovarov v skladoch. Fungovali ako podpora pri stohovaní tovaru pri jeho rozvoze. Dnes ich ale už v distribučných centrách vídať málo.

drevené palety

Kam sa stratili drevené palety

Vývojom nových materiálov a prechodom na modernizáciu sa dostali drevené palety do úzadia. V moderných skladoch a distribučných spoločnostiach ich nahradili plastové palety. To však ale neznamená, že drevené palety skončili svoju cestu. Vydali sa na pole recyklácie a žnú veľký úspech a obľubu u nábytkových dizajnérov. Práve dizajnéri interiérov a výrobcovia nábytku sa ujali drevených paliet a vdýchli im nový zmysel. Od paletových stolov, kresiel, sedačiek, postelí cez iné druhy nábytku. Dokonca tento typ dostal svoje samostatné označenie ako Paletový nábytok.

drevené palety v novom šate

Prečo drevené palety nahradili tie plastové

Dôvody sú celkom jednoduché. A je ich hneď viacero, prečo sa drevené palety pre skladovanie a distribúciu už takmer nepoužívajú. Z hľadiska manipulácie boli drevené palety dosť obmedzujúce, keďže drevo má svoju váhu aj palety boli ťažšie a rovnako aj manipulácia s nimi. Drevo treba často ošetrovať – hlavne ak musí znášať mechanické opotrebovávanie a výkyvy počasia. To nie je zrovna ekologické a ani efektívne vzhľadom na to, že drevené palety mali v takýchto podmienkach zníženú životnosť. Hygiena bola čerešničkou na torte. Drevo je živý materiál a preto sa niet čo čudovať, že v potravinárstve drevené palety dlho nevydržali. Potraviny potrebujú svoje hygienické štandardy. Drevené palety sa ťažko čistili. A preto sa výrobcovia pustili do výroby iného druhu materiálu.